Anne Sütünün Önemi ve Doğru Emzirme Yöntemleri

0 221

Bugün sizlerle Anne sütünün önemi ve doğru emzirme yöntemlerini paylaşmak istiyoruz. Anne sütü bebekler için yaşamsal ciddiyete sahiptir. Hem de emzirme bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi amacıyla en iyi etkileşim yoludur. Emzirmek bir anne için çok özel ve güzel bir eylemdir, bebek için de esas ihtiyaçlardandır. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700 – 800 ml süt salgılamaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak değişebilen anne sütü miktarı, annenin sıhhatli ve doğru gıdalarla beslenmesi ile direkt bağlantılıdır.

Her annenin göğsünden gelen sütün yalnızca kendine ve bebeğine özel olması, anne sütünün ne kadar mucizevi bir yapıda bulunduğunun göstergesidir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek amacıyla çok mühimdir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Bebeğin ilk 6 ay gereksinimi olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü gıda değerine sahip olan uygun gıda kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur.

Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin varolduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye lüzum yoktur. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde mühim rolü vardır. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütünün içersinde yeterli demir bulunduğu suretiyle, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Hem de anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Anne, sütünün miktarı az bile olsa korkmamalıdır. Sık sık emzirmeye devam etmelidir. Emzirdikçe sütün miktarı da artacaktır. Bu nokta da bebeklere ilaç gibi gelecek olan kendi annesinin sütü, ihtiyaç duyulan bütün gıda değerlerini özel olarak karşılamaya yetecektir. İlk altı ay süresince uzmanlar doğrultusundan yalnızca anne sütünün alınmasının gereği de tek başına bütün yararlı gıda ögelerini kendisinde bulundurmasından dolayıdır.

Günümüzdeki başka memelilerin sütlerine göre çok daha fazla nükleotid sahibi olan anne sütü, büyüme hormonları üstünde etkili bir fonksiyonu vardır. Bu yüzden bu yeni bireye anne sütü dışında başka hiçbir gıda verilmemelidir.

Anne sütünden en iyi şekilde yararlanabilmek amacıyla bebeğin doğru emzirilmesi çok mühimdir. Bu esnada annenin ve bebeğin kendini rahat hissedebileceği pozisyonda olması ve memeyi tutuş biçimi uygun emzirmenin ilk şartlarındandır. Her emzirmede bebek her iki memede en az 7-10 dk tutulmalı, her emzirmede değişik meme ile başlanmalıdır.

Emziren anneler öğün atlamamalı ve her öğünleri bütün gıda gruplarını sahibi olan dengeli bir mönüden oluşmalı. Özellikle bu dönemde anneler diyetten uzak durmalı ve sağlıklı beslenmelidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.