Bağışıklık Kazandıran Besinler Nelerdir?

0 268

Bağışıklık kazandıran besinler; badem, maydanoz, kuşburnu, yeşil biber ve ıspanak gibi besinler bağışıklık kazandırır. Ayrıca A, C, E vitaminleri de bağışıklık kazandırır.

Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık nasıl güçlendirilir? Özellikle hastalığın oldu bu zamanda ve mevsim geçişlerinde bağışıklığımıza ayrı bir özen göstermemiz gerekmektedir. Genellikle A, C ve de E vitamini olan besinler tüketmemizde fayda sağlayacaktır. İçerisinde çinko olan besinler tüketmeniz gerekir. Bu besinler; susam, fındık ve badem gibi yiyeceklerdir.

Hem kalsiyum hem de mineral bakımından zengin olan besinler de tüketmeniz oldukça bağışıklığınızı güçlendirecek ya da bağışıklığınızı kazandıracaktır. Bu tür besinler süt, yoğurt ve yumurta gibi besin türleri olabilir.

Selenyum İle Bağışıklık Kazanmak

Birçok besin bağışıklık sistemini kazandırma açısından fayda sağlamaktadır. Bunlar arasından en çok fayda sağlayan ve dinç tutan genel olarak mineraller olarak bilinmektedir. Mineral grubuna giren selenyum vardır. Selenyum ile bağşıklık kazanmak; zararlı olan organizmalar ile savaşarak o organizmaları korur ve bağışıklığımızı kazanmamızı sağlamaktadır. Özellikle selenyum eksikliği bağışıklık sisteminin güçsüz ve zayıf kalmasına sebep olduğu için faydası oldukça fazladır.

Selenyum eksikliği; depresyon, mutsuzluk ya da karamsarlığa yol açmaktadır. Bağışıklığınıza etki eden bu selenyum aynı zamanda ruhsal olarakta sizlere fayda sağlar. Genel olarak tüm deniz ürünleri selenyum içermektedir.

Bağışıklık Kazanmak İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hem iyi bir vücut hem de gün içinde enerji olarak iyi hissetmemiz açısından uyku düzenimize özen göstermemiz gerekmekteyiz. Sadece besinlere dikkat ederek bağışıklık kazanamayız besin dışında uyku düzenimize ve dilenmemize de özen göstermemiz gerekmektedir. Bağışıklık kazanmak için uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Gün içinde vücudunuz ve bağışıklığınız için 5 saatin üzerinde uyku gerekmektedir. Çünkü 5 saatten az uyuyan bireylerde kalp rahatsızlıkları, obazite ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Bağışıklık Kazanmanın Yolları;

Özellikle son zamanlarda kendimize ve vücudumuza bağışıklık sistemimiz açısından iyi bakmamız gerekmektedir. Dinç durmamıza, daha enerjik hissetmemize, sağlığımızın iyi olmasından dolayı da kendimizi mutlu, iyi ve daha da güçlü bir bağışık sahibi birey olarak hissedeceksiniz. Bağışıklığımızı kazanmamız için dikkat etmemiz gerekenler vardır bunlar:

  • Düzenli bir uyuku uyumak
  • Beslenmeye dikkat etmek
  • Selenyum tüketmek
  • Mineral içerikli besinlere dikkat etmek
  • A, C, E vitaminli besinleri eşit miktarlarda almak

Bağışıklık kazanmanın yolları bizim kendimizi daha sağlıklı ve mutlu hissetmemiz konusunda fayda sağlayarak hayatımıza da önem vermemizi sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.