Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

0 174

Yeni anne olanların akıllarında dönen yüzlerce soru işaretinden biri de bebeklerin yıkanmaları üzerine oluyor. Yeni doğan bebeklerin tenlerinin üzerinde adeta onları koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Bu koruyucu tabaka kısa bir süre sonra deri tarafından emilir. Bu emilim bebeğin sağlığı açısından faydalı bir emilimdir. Bu yüzden doğumdan hemen sonra izleyen 3‚4 gün boyunca bebeğin yıkanmaması uygun görülmektedir.

 

Bu süre geçtikten sonra bebeğinize ilk banyosunu yaptırabilirsiniz. Bir aydan sonraki süreç için bebeklerin ne sıklıkta yıkanması gerektiği daha çok içinde bulunulan mevsimle alakalı oluyor. Sıcak yaz aylarında iseniz bebeğinizi her gün bile yıkayabilirsiniz. Yıkanmak bebek için oldukça faydalıdır. Her gün olmasa dahi 2 ya da 3 gün aralıklarla bebeğinizi ılık suyla narince yıkamanızda fayda var. Yaz aylarında bebeğinizi sık sık yıkamanız pişik sorununu da ortadan kaldıracaktır.

 

Ancak kış ayları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Her ne kadar ortamı olabildiğince sıcak yapsanız da bebeklerin hassas bedeni bizim hissedemediğimiz bir hava akımını dahi algılayabilir ve ondan olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden soğuk kış günleri için yıkama sıklığı haftada bire kadar düşürülebilir.

 

Yıkama sıklığı bebeğinizin fiziksel dayanıklılığı ve sağlığına da bağlı olarak değişecektir. Bunun için muayenelerinizde doktoruna bu soruyu yönelterek onun fikrini almanız da isabetli olabilir. Ancak genel olarak bilmeniz gereken bebekler için yıkanmanın asla zararlı olmayacağıdır. Hatta mikroplardan arındırıp cildi tazelemeye sebep olduğundan birçok faydayı beraberinde getirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.