Bebeklere Şeker ve Tuz Ne Zaman Verilmelidir?

0 205

Bebeklerde beslenme de tuz ve şekerin yeri kesinlikle altı ay geçtikten sonra olmalıdır. Benekler il altı ay anne sütünden başka bir besin almamalıdır.

Bebeklerin beslenmesinde şeker ve tuzun yeri olmadığını pek çok uzman belirtir. Ayrıca Diyetisyen Ayşe Tuba Şenol bebek besinlerinde kesinlikle tuz ve şekerin yeri olmadığı bunun yanında sakıncalı olduğunu da belirtmiştir. Yaptığı açıklamanın devamında bebekler ilk altı ay boyunca anne sütünden başka bir besin almamaları gerektiği konusunda anneleri de uyarmıştır.

Bebeklerin doğumundan altı ay sonrasına kadar hiç bir şekilde ek besine başlanmaması gerektiğini belirten Şengel, anne sütünün altı ay boyunca vücudunun ihtiyacı olan bütün vitamin ve besinleri karşıladığını belirtti.

Altı aydan sonra bebeklere ek gıdalara başlanabilir. Fakat bebeğe verile ek gıdaların tatlanması için tuz ve şeker ile tatlandırılmaması gerekir diye de ayrıntı verdi.

Tuz Bebeğinizin Kalp Ve Böbreklerine Zarar Verebilir

Bebeklere 1 yaşından önce tuz verilmemelidir. Verildiği durumlarda bebeğinizde bazı riskli durumlar oluşur. Tuz tüketimi bebeğinizin böbrek işlevini bozabilir. Tuz tüketimi bebeğinizin kan basıncını yükseltir. Çok fazla olan salça ve tuz içeren besinlere dikkat ederek bebeğinizin beslenmesi içi bu besinleri fazla vermemeniz gerekmektedir. Pizza, bisküvi ve şarküteri ürünleri çok fazla tuz içerdiği için bebeğin kalp ve böbreklerini tehlikeye atar.

Beneklerin bir yaşından önce doğal yol ile tuz alımı yeterlidir. Besinlere ilave edilen tuz ihtiyaç olmadığı için bebeğin vücuduna ve organlarına zarar verebilir.

Bebeğinizi Şekerden Uzak Tutmalısınız.

0-3 yaş arasındaki bebek ve çocukların hem beslenme şeklinin hem de vücut yapısının oluşturacağı önemli dönemlerdir. Bu yaşlardaki bebek ve çocuklarda kazanılan alışkanlıklar ileride karşılaşacağı hastalıklara sebep olabilir.

Bebek ve çocuklarınızı olabildiğince şeker ve tuzdan uzak tutarak ilerideki hastalık risklerini bir nebze de olsa ortadan kaldırabilmeniz mümkündür. Şeker ve tuz bebekler ve çocuklar için hiçbir şekilde gelişime etkisi yoktur. Sadece enerji içerir. Bebek ve çocuklara yalnızca enerji vererek lezzetli bir yiyecek olduğu içinse bağımlılık yapar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.