Besin Değerleri

Besin Değerleri
1 197

Besin değerleri nelerdir? Hastalıklardan korunmak ve vücut dengesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Beslenme düzenimizi belirlerken besinlerin ne kadar enerji, kalori ve yarar sağladığını bilmemizde fayda vardır.

Besin Değerleri Listesi

Günlük tüketilen bazı besinlerin vücudumuzun protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin ihtiyaçlarını karşılaması oldukça önemlidir. Bunlardan bazı ve en önemli besinler şunlardır:

Süt Besin Değerleri

Süt kalsiyum bakımından en zengin besinlerimizin başında gelmektedir. Bunun dışında potasyum, fosfor ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca kemik gelişimi için de oldukça önemli olan bu besin çocuklar ve yetişkinler için he gün tüketilmesi gerekmektedir. Bir bardak (200 ml) sütte 6.6 g protein, 119.0 kalsiyum ve 6 g yağ içermektedir.

Yumurta Besin Değerleri

Anne sütünden sonra en yüksek protein içeren besin yumurtadır. Bir adet yumurta 6 g protein, 5 g yağ içermektedir. A vitamini ve kalsiyum içeren yumurta içerisinde karbonhidrat ise eser miktarda bulunmaktadır. Yumurtanın hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Vücut sağlığı ve kilo kontrolü isteyenler için oldukça idealdir.

Ceviz Besin Değerleri

Kuruyemişlerden en değerli yağlara sahip olan ceviz içerisinde omega 3 barındırmaktadır. Magnezyum, demir, potasyum gibi mineralleri içermektedir. Yaklaşık 5 adet ceviz içi 165 kalorilik enerji sağlamaktadır. Bir avuç ceviz içinde 15 g protein 13 g karbonhidrat. Kilo kontrolü isteyen kişiler için günlük 2 adet ceviz içi yeterli olmaktadır.

Yeşil Mercimek Besin Değerleri

Yeşil mercimek oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Mercimek lifli bir yiyecek olup sindirim sisteminin düzgün çalışmasında da yardımcı olmaktadır. İyot, fosfor ve potasyum bakımından da zengindir. 100 g yeşil mercimek, 23 g protein ve 0.9 yağ içermektedir.

Bulgur Besin Değerleri

Bulgur, buğday ile elde edilmektedir. B vitamini ve lif kaynağı olan bulgur diyet yapan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. 1 su bardağı pişmiş bulgur, 160 kalori enerji, 6 g protein, 0.4 yağ bulundurur.

Ispanak Değeri

Ispanak potasyum, magnezyum, folik asit ve A,D,K vitaminleri içeren faydalı bir sebze türüdür. 100 g ıspanakta 76 g kalori, 2.5 protein, 4.6 g yağ içermektedir. Ana yemeklerde 7 çorba kaşığı kadar tüketilmesi önerilir. Ayrıca ıspanak antioksidan özelliklere sahip değerli bir besindir.

1 yorum
  1. […] Besin Değerleri […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.