Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

0 205

Böbrek taşı problemi bazen hissedilemeyecek kadar önemsiz ve basit‚ bazen de hayatı kabusa çevirecek boyutta ciddi acılar verebilir. Buna sebep olan şey ise şüphesiz böbrekte biriken taş dediğimiz yapıların büyüklükleri. Peki nereden anlayacağız‚ hangi şikayetler bizde böbrek taşı olduğunun belirtisidir?

 

Küçük çaplı böbrek taşları hasta tarafından bazen hissedilemeyebilir. Büyük olmadığı için de herhangi bir ağrı yapmadan kolayca idrarla atılır. Hastalar çoğu zaman bunu idrarlarında fark eder. Bu yapılardan bazıları kum gibi şeklinde tasvir edilir‚ bazıları biraz daha büyük olabilir. Ancak idrar yoluna giremeyecek kadar büyük taşlar da böbrek içerisinde oluşabilir. Bu yapılar zamanla şiddetli ağrılara sebep olurlar. Hatta idrar yolunu tıkayarak farklı şikayetlere de sebep olurlar.

 

En sık karşılaşılan belirti karın yan bölgelerinde‚ belin üzerinde şeklinde tarif edilen böbrek ağrılarıdır. Ağrılar çok çeşitli formlarda olabilir. Kısa ya da uzun‚ hafif ya da şiddetli olabilir. Ağrılar dönemsel olarak gelip geçebilir. Şiddetli ağrılar her zaman büyük taşlar sebebi ile olmaz. Böbrek taşı kristalleşmiş birikintilerden oluştuğu için köşeli ve sivri yapılı taşlar da büyüklüğü ile orantılı olmaksızın şiddetli ağrı yapabilir.

 

Böbrek taşının diğer bir habercisi de idrar rengidir. İdrarda kan görülmesi başta olmak üzere daha koyu renkli ve bulanık idrar böbrek taşından kaynaklanabilir. Ayrıca böbrek taşı problemi yaşayan hastaların en çok şikayet ettikleri durumlardan biri de idrara çıkma sıklığı. Mesaneye doğru ilerlemekte olan böbrek taşı sık sık idrara çıkma isteğini tetiklemektedir. Ayrıca yanma hissi de bu şikayetlere eklenebilir.

 

Mide problemleri de böbrek taşından kaynaklanabilir. Kusma‚ mide bulantısı gibi belirtiler bu hastalıkta gözlemleniyor. Ağrı ile birlikte çoğunlukla yüksek bir ateş geliyor. Ateşlenen hastada titreme gözlemlenebilir. Tüm bu belirtiler böbrekte herhangi bir büyüklükte taş ya da taşlar bulunduğunun işaretçisi olabilir. Bazı vakalar tüm bu belirtileri zaman içerisinde verirken bazılarında da hiç bir şikayet gözlemlenmeden bir anda şiddetli bir ağrı oluşabiliyor. Her iki durumda da bir doktorla görüşmeniz‚ gerekiyorsa bazı operasyonlar geçirmeniz gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.