Çiğ Fındıkla Gelen 6 Fayda

0 70

Lezzetiyle herkese kendini sevdiren çiğ fındık yapılan araştırmalara göre bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır.

Çiğ fındık faydaları arasında pek çok vitamin, protein ve mineral bulunmaktadır. Mineraller açısından bakıldığında, magnezyum, demir, çinko karşımıza çıkmaktadır. Kemik ve beyin sağlığına iyi geldiğini hepimiz bilmekteyiz fakat başka sayılabilecek birçok yararı bulunmaktadır. Şimdi o faydalarına göz atalım.

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlendirmek için E vitamini almamız gerek. Fındık yağında da E vitamini açısından zengin bir kaynaktır.  E vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önle ve kansızlık riskini azaltır. Ateş, soğuk algınlığı gibi bağışıklı sistemi hastalılarından korur.

  1. Tokluk Hissi Verir

Lif kaynakları bakımından zengin olduğu için tokluk hissiyatı vermektedir. Ara öğünlerde altı veya yedi adet fındık yemenizde fayda vardır. Aşırı yemeyi önler ve yüksek kalori almanıza engel olur. Fındığın aşırı yenmesi de tam tersi olarak kilo alımına neden olacağı için dikkatli yenmelidir.

  1. Kötü Kolesterolü Düşürür

Fındıkta kalp sağlığını koruyan yağlar bulunmaktadır. Fındık yağındaki oleik asit kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterolü de yükseltmeye fayda sağlar. Bilimsel çalışmalara göre düzenli fındık tüketen kişilerde kalp krizi riskin de azalma görülmektedir.

  1. Ruh ve Cilt Sağlığı

Araştırmalar sayesinde fındığın kersetin ve kaemferol maddelerin beyin sağlığına iyi olduğu görülmüştür. Seratonin üretiminde kullanılan B6 vitamini fındıkta bulunduğu için düzenli olarak tüketildiğinde mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olmaktadır. Deri kanserine karşı cildin korunmasını sağlar.

  1. Katarakt İçin Fındık Tüketimi

Günlük tüketilen bir avuç fındık kişilerin E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Göz sağlığı için fındık üzerinde yapılan araştırmalara göre E vitamini düzenli olarak alındığında gözlerde oluşan berraklığın arttığı görülmektedir. E vitamini ihtiyacınızın hepsini fındıktan alabilirsiniz.

  1. Kasları Güçlendirir

Magnezyum kaynağı olan fındık, vücuda giren ve çıkan kalsiyumun düzenlenmesinde rol oynar. Doğru miktarda alınan kalsiyum kaslara ihtiyaç duyulmadığında dinlenmesine izin verir. 100 gr fındıkta bulunan magnezyum miktarı 229 mg’dır. Magnezyum kas kasılmalarını önler ve kas gücünü artırmaya yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.