Çocuklar İçin Büyük Tehdit ’’Gebelikte Sigara Kullanmak’’

0 208

Ülkemizde ne yazık ki sigara kullanımı yaygın şekilde yapılan bir durum olurken, sağlığı ciddi oranda etkiler.

Çocuklar için büyük tehdit nedir diye baktığımız zaman ise hamilelikte sigara içmek olduğunu söylemek mümkündür. Üstelik hamile olan kadınların son dönemde en sık şekilde hataya düşmüş olduğu konulardan biri gebelikte sigara kullanmasıdır. Bu durum ileri de çocuğun çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalmasına neden olabilir. Şüphesiz en kötü durumların arasında ise çocuğun sakat dünyaya gelmesi geliyor. Bu yüzden dolayıdır ki anne adaylarının gebelik dönemlerinde mutlaka bu hususa olabildiğince dikkat etmesi gerekecektir.

Gebelikte sigara kullanmak, son zamanda en sık yapılan bir durum haline gelmiştir. Öyle ki uzman doktorlar bile bu konuda çok kez uyarılarda bulunmaya başlamıştır.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nedir?

Sadece kendi sağlığınızı değil, aynı zamanda da karnınızda ki bebeğinizin sağlığını ne yazık ki olumsuz yönde etkilemeye neden oluyorsunuz. Uzman doktorlar, hamile olan kadınların sigara içmesinin son derece  tehlikeli olduğunun altını çizmeye neden olur.

Gebelik dönemlerinde sigara tüketimi yoluna başvuranlarında mutlaka dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunuyor. Sigarayı her ne kadar tamamen bırakamıyorsanız bile,  bebeğin etkilenmemesi adına mutlaka önemli diyebileceğimiz tedbirlerinde alınması gerekecektir. Gebeyseniz o zaman yapmanız gereken ise sigara kullanımlarını çok sık hale getirmemek olacaktır.

Bu dönemde özellikle anne adayların sigara içmesi, bebeğin gelişimi yönünde olumsuz etkiler  bırakmasına neden olmaya başlayacaktır.

Hamilelikte Sigara İçmek Hangi Sorunları Doğurur?

Hamilelik döneminde sigara içmek ne yazık ki bazı sorunların ortaya çıkmasını tetikleyen cinste diyebiliriz. Bu dönemde sigara kullanılması haliyle bebeğinde çok fazla şekilde karbonmonoksite maruz kalmasını tetiklemeye neden olacaktır. Bebeğin hem besin hem de oksijene dair düzenin sağlanmamasına yol açmaya neden olacaktır. Bu durum bebekte ki düzenli fonksiyonların yanlış şekilde çalışmasına zemin hazırlar.

Doğum sonrasında yahut bebeğin çocukluk çağına gelmesi ile sorunlar gün yüzüne çıkar.  Aynı zamanda hamileyken sigara içtiğiniz zaman, şiddetli bir vajinal kanama görülebilir. Fazla kanamalar, çocuğun doğarken ölümüne sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.