Diyet Listeleri Neden Diyetisyen Tarafından Hazırlanmalıdır?

0 221

Günümüzde diyet yapmak çoğu insanın ortak problemi haline gelmiştir. İnternette gördüğümüz 5 günde 10 kilo verme garantili diyetler her zaman sağlıklı olmayabiliyor. Çünkü bu tarz diyetler her ne kadar başta kilo verdirse de kaybettiğimiz yağ değil su olduğu için verdiğimiz kilonun 2 katını alabiliyoruz. Bu da bizi sonsuz bir diyet serüveninin içine atarak diyet kelimesinden bile nefret ettirir hale getiriyor.

Hâlbuki diyet bir ceza değil, bireyin yaşam standartını arttıran sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu programlarla sağlıklı bir şekilde kilo verebilmemiz mümkündür.

Her diyet kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Çünkü 80 kilo bir bireyin metabolizma hızıyla 55 kilo bireyin metabolizma hızı aynı değildir. Bu yüzden diyet yapmak için sosyal medyaya, televizyona, arkadaşlarımızdan duyduğumuz kulaktan dolma bilgilere değil bir diyetisyen hekime danışmalıyız.

 Diyetisyenler Neye Göre Diyet Listesi Hazırlar?

Bir arkadaşınızın yaptığı diyet listesini uygulayıp yine de kilo veremediyseniz bunun sebebi diyet listelerinin tamamen kişiye özgü olmasıdır. Ama maalesef yanlış bilinçlenmeyle size uygun olmayan diyet listesini uygulayıp sağlığınızı tehlikeye atabiliyorsunuz.

Her bünye farkı bir metabolizmaya sahiptir ve sizin yaptığınız diyet bir başkasında aynı etkiyi vermeyebilir. Bu yüzden bir diyetisyene danışmalı ve onun uygulayacağı adımlara göre hareket edilmelidir.

Diyetisyene başvurduğunuzda size ilk olarak kalıtsal bir hastalığınızın (şeker, kolesterol, tansiyon vb.) olup olmadığını soracaktır. Daha sonra düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa eğer onu söylemenizi isteyecek ve ona göre birtakım tahliller isteyecektir.

Tahlil sonuçlarına göre vücudunuzdaki yağ ve kas oranlarını belirleyip, hangi bölgenizde ne kadar yağ fazlalığı olduğunu ve kaslarınızın işlevini ne kadar kaybettiğini tespit edecektir. Daha sonrasında ise size göre diyet listesini hazırlayacaktır. Size özel diyet listesini hazırlarken diyetisyenin dikkat ettiği maddeleri şöyle açıklayabiliriz:

  • Metabolizma hızınız
  • Varsa kalıtsal rahatsızlıklarınız
  • Yaşam standartlarınız
  • Günlük almanız gereken kalori miktarı
  • Yağ ve kas eğiliminiz

Diyet listesinin yanı sıra düzenli bir egzersiz programı da ekleyecektir. Çünkü tek başına diyet yeterli sonuç vermeyebilir. Düzenli olarak uygulanan egzersizlerle de diyet programı başlar.

Oluşturulan Diyet Listesi Uygulaması

Diyetisyeninizin size verdiği diyet ve egzersiz programıyla ilk etapta 8 haftalık bir süreç başlayacaktır. Kontrolleriniz düzenli olarak yapılacak ve eğer vitamin eksikliğiniz varsa vitamin takviyesi yapılacaktır.

İlk başlarda çok çabuk kilo verseniz de zaman ilerledikçe daha yavaş kilo vermeye başlayacaksınızdır. Bu sebepten ötürü diyetisyeniniz listenize daha çok yeşillik ve meyveler ekleyecek, protein ve vitamin takviyesiyle de bunu destekleyecektir.

İlk başlarda verilen egzersizler yerini koşu ve yürüyüşe bırakacaktır. Bu sayede kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Genellikle bir diyet programı 6 ila 8 ay arasında sürer. Tabi bu sizin kilonuza ve danıştığınız uzmana göre değişir. Diyetiniz bittiğinde ise ideal kiloyu koruma döneminiz başlar.

İdeal kilonuzu korumak için sağlıklı ve düzenli beslenip sporu hayatınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.