Diyet Mi Sağlıklı Beslenme Programı Mı?

0 176

Diyet listeleri, insanların hayatında çoğu zaman vazgeçilmezleri olmuştur çünkü fazla kiloların verdiği stres ve sıkıntı insanları her zaman diyet yapmaya itmiştir. Günümüzde hazır olan ürünlerin hayatımıza girmesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte işini çok iyi yapan eğitimli diyetisyenler son zamanlarda artarak insanlara yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.

Belirli bir hedef ve planlama doğrultusunda zayıflamak isteyenlere istekleri yönünde diyet listeleri hazırlayarak bunu bir kaç şeyle desteklemelerini isterler. Yemeklerden kısma, az yeme, doymama ya da sebze ağırlıklı beslenme gibi yöntemler yet listelerinin başında gelir. İnsanların çoğu bu diyet listelerine yönelse de sağlıklı beslenme programını tercih edenler de vardır.

Sağlıklı Beslenme Programı Nedir?

Aşırıya kaçmamak şartıyla sağlıklı olan her yiyecekten azar azar azaltarak yemeli, ekmek ve bunun gibi temel gıdalar bir anda kesilmemelidir. Yenilen yemekler sporla desteklenmeli günde en az 1 saat spor yapılmalıdır. Spor yapamayanlar her gün dengeli bir şekilde yürüyerek fazla kilo ve yağlardan zamanla kurtulabilir. Sağlıklı beslenme programı ile daha uzun süreli ve daha sağlıklı bir şekilde kilo verme gerçekleşir.

Her öğün her yiyecekten az bir miktarda yeme işlemi yapılarak kilo verirken sağlıklı kalma amaçlanır. Diyetteki gibi bir kısım yiyeceklerden yerken diğerlerinden asla yenilmemeli mantığına çok uzak olan bu programda zararlı olan kızartma, fast food ve abur cubur gibi doyurmayan aynı zamanda kilo aldıran yiyecekler dışında bütün gıdalara izin vardır. Bol su içmek ve egzersiz yapmak da sağlıklı beslenmenin içindeki kurallardır.

Paket Gıdalar Ve Büyük Tehlike

Paket gıdaların sağlıklı beslenme programında hiçbir yeri olmamasıyla birlikte aksine içinde var olan fazla kaloriden dolayı kilo alımına etkisi büyüktür. Evde yapılmış doğal ve taze yiyecekler her zaman daha sağlıklı ve bilindik olsa da her zaman evde yapılmış lezzetlere ulaşılamıyor bu da bir gerçek. Bundan dolayı bu paket gıdaları tüketmek yerine alınacak badem, fındık ve fıstık gibi yiyecekler tok tuttuğu gibi fazla kilo da aldırmaz.

Çok kilosu olan, obezite olan bunun tersi olarak çok zayıf olan herkes diyetisyene giderek diyet programı isteyebilir. Diyet listeleri her zaman elinizin altında olamayacak yiyeceklerle dolu olduğundan bu yiyecekleri bulmamız bazen biraz zorlaşır. Bundan dolayı Diyet mi sağlıklı beslenme programı mı diye araştırmalar başlar. Bir kısım ilkinde karar kılsa da diğer kısım ikincisine karar vermeyi daha uygun görür.

Sağlıklı beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo alımı yapılırken bu süreçte verilen kilo da çok önemlidir. Egzersizler ve pilates gibi sporlar insanı zayıflatırken vücudunun sıkılaşmasına ve korunmasına sebebiyet verir. Unutmamak gerekir ki sağlık her şeyin başında gelir.  Sağlığı olmayan insan ise her şeyini kaybetmiş gibidir. Sağlıklı kalmak için sağlıklı beslenme şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.