Ek Gıda İçin Doğru Zaman, Ne Zaman?

0 157

Ortalama 4-6 ay arasındaki bebekler, ek gıdaya başlamak için ideal zaman dilimindedirler. Bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu kendiniz de gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Bebekler dört aylık olana kadar yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütünün yetersiz olması durumunda mama tüketimi sağlanabilir. Bazı durumlarda hekimler ek takviye olarak demir ve vitamin takviyelerinde bulunabilirler. Fakat bunlar dışında dört aya kadar bebeklere herhangi bir besin verilmesi doğru değildir.

Çocuğunuz dört aylık ile altı aylık arasında olduğunda hafiften ek gıdalara başlayabilirsiniz. Bu dönemde çocuğun beslenmesinde ana unsur yine anne sütüdür. Dördüncü aydan itibaren bebeklerde enerji ihtiyacı arttığından dolayı anne sütü dışında ek kalori almaları gerekmektedir. Bundan dolayı bebeğiniz dördüncü ayı tamamladıktan sonra ek gıdaya başlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bu konuda Dünya Sağlık Örgütünün önerisi daha farklıdır. Eğer bebeklerde kilo kayma yoksa 6. Aya kadar yalnızca anne sütü ile beslenilmesini tavsiye etmektedir.

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebeklerin gelişim evreleri birbirinden farklıdır. Her bebek farklı evrelerde ilerler. Doktorunuzun önerisi ile gelişim çizgisine göre ek gıdaya başlama zamanınızı belirleyebilirsiniz. Eğer doktorunuz bebeğinizin anne sütünden yeterli düzeyde yararlandığını düşünmüyorsa o halde dört ayı tamamladıktan sonra ek gıdaya başlamakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Altı ayını dolduran her bebek ek gıda tüketmek için hazırdır. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra ek gıdaya başlamayı kesinlikle geciktirmemelisiniz. Çünkü bu aylardan sonra ek gıdaya başlarsanız bebeğiniz bunu kabul etmeyebilir. Aynı zamanda prematüre bebeklerde ek gıdaya geçiş için doktorunuzun önerisi ile 7 aya kadar beklemeniz gerekebilir.

Bebeğinizin ek gıdaya başlamasına hazır olmasını kendiniz de anlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ağzına yiyecek verdiğinizde yiyecekleri dili ile itmiyorsa ek gıdaya başlamaya hazırdır. Bununla birlikte bebeğinizde çiğneme, yutma ve ısırma gibi hareketlerin başladığını kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizin diş çıkarmaya başlaması, başını dik tutabilmesi, bazı nesneleri ağzına götürerek çiğnemesi gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız, ek gıdaya başlamak için doğru zaman gelmiş demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.