Magnezyum İçeren Yiyecekler

0 296

Vücudun sağlıklı kalabilmesi için dengeli ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Dengeli ve düzenli beslenmeden kastedilen vücudun uzun süre aç bırakılmaması ya da aniden yemekle doldurulmaması, aynı zamanda da ara öğünlerin atlanmamasıdır. Ara öğünleri atlamak hem kilo almaya sebep olmakta hem de sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle diyetlerde çok fazla dikkat edilen ara öğünler genel olarak süt, yoğurt ve meyve sebzeden oluşmaktadır. Ara öğünleri bu denli önemli kılan da bu ürünlerdir. Süt, yoğurt ve meyve sebze içerisinde bulunan protein sayesinde hem vücut sağlıklı kalmakta hem de diyet için istenen şartlar sağlanmaktadır.

Fakat vücudun sadece proteine değil vitamin ve minerallere de ihtiyacı vardır. Vitamin alma konusuna oldukça dikkat edilse bile mineraller es geçilmektedir. Bu yanlış bir durumdur. Mineraller vücut dengesini sağlamakta ve sistemleri düzenlemekte önemli bir görev üstlenmektedir. Vücuda bol miktarda mineral alınması dengeli ve düzenli beslenme için şarttır. Magnezyum da vücut işleyişi için önemli olan minerallerden bir tanesidir.

Magnezyumun kimyasal alandaki periyodik tabloda atom numarası 12’dir ve simgesi Mg’dir. Vücut içerisinde en fazla bulunduğu yer kemiklerdir. Magnezyum kemiklerdeki zayıflık, kan şekerinde aşırı yükselme ya da aşırı düşme, kronik bir hal almış olan baş ağrıları, kaslarda zayıflık ve halsizilik, yüksek kan basıncı ve çarpıntı durumlarını önleme konusunda oldukça etkili olan bir mineraldir. Vücut içerisinde yaklaşık olarak %60 gibi bir orana sahiptir. Bu mineralin eksik olması durumunda dişlerde ve kemiklerde zayıflama, vücutta halsizlik ve iştahsızlık, depresyon, çeşitli nöbetler geçirme gibi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle magnezyum almak çok önemlidir.

Magnezyum vücut içerisinde üretilen bir mineral olmadığı için besinlerle bu ihtiyacın karşılanması gerekmektedir. Magnezyum içeren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Badem ile Kaju: Badem içerisinde magnezyum bulunduran önemli besinlerdendir. Günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak için 100 gram badem yeterlidir. 100 gram kaju ise günlük magnezyum ihtiyacının %90’ yakınını karşılamaktadır.
  • Kakao: Az miktarda şeker ve fazla miktarda kakao bulunduran çikolatalı gıdalar magnezyum bakımından oldukça zengin olan gıdalardır. Bu gıdalara örnek olarak bitter çikolata verilebilir. Bitter çikolatanın 100 gramının gün içinde tüketilmesi günlük magnezyum ihtiyacının %50sinden fazlasını karşılamaktadır.
  • Baharatlar: Baharatlar vitamin ve mineral bakımından zengindir. Yemeklerce bolca kullanılması da faydalıdır. Magnezyum açısından en zengin baharatlar ise nane, fesleğen ve adaçayıdır.

Kabak Çekirdeği ve Ay Çekirdeği: Kabak çekirdeği ve ay çekirdeği de magnezyum açısından zengin olan gıdalar arasındadır. Kurutulmuş ya da kavrulmuş şekilde tüketilebilir. Özellikle kabak çekirdeği tüketimi oldukça önemlidir. Gün içerisinde 550 mg kabak çekirdeği tüketilmesi vücuttaki magnezyum ihtiyacının tamamından fazlasını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca kabak çekirdeğinde demir, fosfor, Ave C vitaminleri de bulunmaktadır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.