Menapoz Diyeti

Menapoz Diyeti
0 221

Menapoz diyeti ve detayları. Bilindiği üzere menapoz dönemi, kadınların doğurganlık yetisinin kaybolduğu bir süreçtir. Menapoz dönemi kadınlar için çok önemli bir devredir. Kadınlardaki menapoz yaşı bizim ülkemizde 44 ila 55 yaş arasında değişmektedir. Menapoz döneminde kadınların hormonal değişimleri olur. Bu değişimlerden kaynaklı beslenme düzeni ve hareket aktivitesi de değişmelidir.

Menapoz Diyeti ve Beslenme

Menapoz dönemindeki değişkenlik gösteren hormonlar yüzünden devamlı bir şeyler yeme hissi olabilir. Bu olay sonrasında kilo alma durumu kaçınılmaz olur. Bazen de yemek yemeseniz bile menapoz döneminde kilo aldığınız olur. Hatta menapoz öncesinde hiç kilo problemi olmayan kadınlar bile menapoz döneminde kilo alıp yağlanabilirler. Bunun esas nedeni menapoz döneminde östrogen hormonu salgısının azalmasıdır. Eğer düzenli spor yapmıyorsanız kilo alma ve yağlanma daha hızlı olacaktır.

Menapoz döneminde düzenli olarak spor yapmak gerekir, hiç değilse her gün düzenli yürüyüşler yapmak gerekir. Kilonuzu korumak vücudunuzdaki kalp ve kemik sağlığı açısından da önemlidir. Bu sebeple menapoz dönemindeki kadınlar haftada en az 4-5 defa, bir saatlik yürüyüşler yapmalıdır.

Menapoz döneminde yenmesi gerekenler:

– Her öğünde süt ve süt ürünleri, proteinli yiyecek, sebze ve meyve, tahıl olarak belirtilen dört ayrı besin grubundan da yemeniz menapoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayacaktır.

– Süt ürünü gıdalardan günde 3-4 porsiyon yemeniz gerekir. Süt, yoğurt ve peynir gibi

– Protein içeren et grubu gıdalardan da günde 3 porsiyon yenmesi önerilir. Bu tavuk, kırmızı et, balık veya kuru baklagiller olabilmektedir.

– Her gün mutlaka haşlanmış yumurta yenmelidir.

– Menapoz dönemindeki kadınlar yağ olarak bitkisel sıvı yağ ve özellikle erken hasat zeytinyağı tüketmelidir.

– Her gün ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş yenmelidir.

– Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmalıdır.

– Aşırı tuzz tüketiminden de kaçınılmalıdır.

– Alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durulmalıdır.

– Aşırı kafein almak da menapoz dönemini olumsuz etkiler.

– Tabi en önemlisi de her gün en az 2 litre su içmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.