Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Püf Noktası

Italian Mozzarella Pizza And Basil Leaves Nearby On White Table, Top View, Crop
0 280

Kendiniz de olmasa bile, etrafınızda diyet yaptığı halde kilo veremeyen kişiler bulunmaktadır. Diğer taraftan, diyet yapmadığı halde formunu koruyan kişilere de rastlamak mümkündür.  Bu durum, metabolizmanın hızlı çalışması ile alakalı bir durumdur. Metabolizmayı hızlandırmanın 10 püf noktası adlı bu yazımız sizlere Mutlaka yardımcı olacaktır

 

Erken Kahvaltı Yapmak

 

Kahvaltı ile akşam yemeği arasında yaklaşık 10 saat fark olduğunu göz önünde bulundurursak; bu öğünler arasındaki uzun süre, metabolizmayı yavaşlatarak kilo almaya yol açtığı için erken kahvaltı yapmak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

 

Günde 6 Öğün Yemek

 

Gün içerisinde üç ana öğün vardır fakat buna 3 tane ara öğün eklemek, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bunun dışında yemekleri yavaş bir şekilde sakince yemeniz, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Az az ve sık sık yemek, kan şekerini belli bir seviyede tutarak hızlı bir şekilde düşmesini ve çıkmasını engelleyecektir.

 

Çok Su Tüketmek

 

Günlük olarak insan vücudunda yaklaşık iki buçuk litre su kaybı olmaktadır. Bunun için günde ortalama 10 ile 12 bardak arası su içilmesi gerekmektedir. Böylece vücutta depolanan yağ miktarının artması önlenir ve böbrekler daha iyi çalışır. Bu sayede metabolizmanın yavaşlamasını önlemek mümkün olur.

 

Yeşil Çay Tüketmek

 

Günde 3 fincan civarı yeşil çay tüketmek, metabolizma hızını arttırır ve yağ yakımını hızlandırır. Daha fazla yeşil çay tüketmenin çarpıntı ve uykusuzluk yapacağını unutmayın.

 

Protein Dengesini Kurmak

 

Vücudumuzun protein dengesinin bozulmaması gerekmektedir. Bu yüzden yumurta, peynir, balık ve et gibi protein içeren gıdaları tüketmek gerekmektedir. Bu gıdaların tüketirken, vücut daha fazla enerji harcadığı için metabolizma hızlanmaktadır.

 

Posa Tüketimini Arttırmak

 

Lif oranı yüksek olan yiyecekler, posa tüketimini arttırır. Bu yönde beslenmek için taze sebze ve meyveler ile birlikte kurubaklagiller de faydalıdır. Ayrıca tam tahıllı ürünleri düzenli tüketerek, lifli gıdalar ile metabolizmayı hızlandırmak mümkündür.

 

Süt Ve Süt Ürünleri Tüketmek

 

Günlük olarak 3 bardak süt içilmesi, özellikle diyette kalsiyum arttırılması ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. K ilo vermeyi destekleyen bu durum ile metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışacaktır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri ile birlikte fındık, pekmez, kuru meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

 

Tarçın Kullanmak

 

Hazırladığınız yemeklerde ve içeceklerde tarçın kullanımını tercih etmek, kan şekerinizin daha dengeli olmasını sağlayacaktır. Tarçın da bulunan krom minerali, insülin etkisini iyileştirir ve daha az insüline ihtiyaç duymanızı sağlar. Böylece uzun süre tok hissederek, kan şekerinizi dengede kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 Acı Biber Zencefil Ve Badem Tüketmek

 

Bu üçünü bolca tüketmek metabolik hızı arttırmak açısından önemlidir. Ayrıca bu gıdaları tüketen kişiler daha hızlı bir şekilde kilo vermektedir.

 

Soğan Ve Sarımsak Tüketmek

 

Soğan ve sarımsak da bulunan alicin maddesi, kan dolaşımını uyarır ve sindirimin harekete geçmesini sağlar. Böylece vücutta bulunan fazla su atılır ve metabolizma hızlanır. Bu durum yağ yakımını da arttırmaktadır.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.