Rahat Yapılan Diyetlerin Zararı Var mıdır?

Rahat Yapılan Diyetlerin Zararı Var mıdır?
0 200

Rahat yapılan diyetlerin zararı var mıdır? Rahat diyetler olarak adlandırılan, vücudu çok yormayan uzun zaman dilimine yayılan diyetlerdir. Kişiler bu şekilde hem çok zorlanmadan günlük yaşamı daha rahat bir şekilde geçirebilmekte, hem de daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedirler.

Rahat Yapılan Diyetlerin Zararı

Her vücut birbirinden farklı olduğu için yapılan diyetlerin kişiden kişiye farklılık göstermesi diyetisyenler tarafından söylenmektedir. Rahat yapılan diyetlerde daha çok önerilmektedir. Bir insanın en az alması gereken kalori 1800’dür. Bunun aşağısında alan ve hatta 1000 kalorinin altına inen kişilerde hem ciddi rahatsızlıklar oluşmakta hem de vücuda büyük zarar vermektedir. Çünkü vücut buna sadece 2 -3 gün tepki verip daha sonrasında bu duruma alışarak kilo vermeyi durdurmaktadır.

Zor Diyetler ve Kolay Diyetler

Diyetisyenlerin çoğunlukla danışanlarına 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde liste vererek onların gün içerisinden her şeyden fayda alarak yemelerini sağlamaktadırlar. Biraz uzun zaman dilimine yayıldığı için danışanlar bunu rahat olarak adlandırmaktadır. Oysa vücudun esas istediği ve sağlıkla olan diyet bunlardır. Kişilerin doktor gözetimin de olmadan, internetten araştırma yaparak, diyet adı altında edindiği bilgiler neticesinden zayıflamaya başlanması bazen hastanelik duruma getirebilmektedir. Kişiler istemsizce bağırsak düzenini ve metobolizmasını bozarak kendi sağlıklarını tehlikeye atabiliyor. Uzmanlar tarafından önerilen ise bu işin ciddi bir iş olduğu ve tehlikeye atılmadan bir doktora danışılarak kilo verilmesidir.

Doktorlar Danışanlarına Nasıl Liste Vermekte?

Doktorlar ilk olarak kendilerine gelen olan danışanlarından kan tahlili yapmalarını istemektedir. Daha sonra kan tahlillerine bakarak herhangi bir tehlikeli durum gözüne çarparsa ilk olarak uzman olan bir hekime yönlendirmektedir. Sonrasında ise bu kan tahlillerine göre kişiye özel listeler hazırlamaktadır. Bu listeler danışana özel listeler olduğu için başkaları tarafından da aynı şekilde kullanılması tehlikeli olabilmektedir. Vücut verilen her düzene bir süre sonra alıştığı için verilen her liste 2 hafta sonra değiştirilerek farklı bir diyete başlanıyor. Bu şekilde vücut hem gün içerisinde alması gerek kalori miktarını almış oluyor, hem de uzun süreye yayıldığı için diğer kısa süreli olan diyetlere göre daha sağlıklı kilo verilmiş oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.