Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 219

Bir diğer adı uterin olan rahim kanseri sadece kadınlarda görülmekte olan bir hastalıktır. Rahim kanseri kadınlarda en fazla rastlanan kanser türleri sıralamasında dördüncü sırada bulunmaktadır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilmektedir fakat en sık görüldüğü zamanlar kadınların menapoz dönemidir. Menapoz döneminde ya da menapoz dönemine oldukça yakın olan yaşlarda rahim kanserine yakalanma riski yüksektir. Bu yaşlar da genellikle 50 ve 60 yaşları olmaktadır. Rahim kanseri tek dokuda üremektedir. Daha sonra üreme sistemindeki diğer organlara yayılarak hastalığın derecesini artırmaktadır. Üremeye başladığı ilk kısım rahim ağzıdır. Rahim ağzından ise diğer üreme organlarına yayılır. Bu yayılma işlemini tüpler gerçekleştiri. Tüpler sayesinde hastalık yavaş yavaş yumurtalıkları sarmaya başlayacaktır.

Rahim Kanserindeki Risk Faktörleri ve Risk Grupları

– Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olan kişilerde rahim ağzında tümör oluşma riski daha fazladır. Tümör oluşumu rahim kanserinin ana sebebidir.

– 20 yaşından daha küçük bir yaşta düzenli cinsel ilişkiye başlanması ve bu ilişkinin sık sık tekrarlanması rahim kanserine sebep olabilmektedir.

– İlişki yaşanılan kişinin sünnet edilmemiş olması rahim kanserine neden olabilmektedir.

– Alınması gereken C vitamini miktarının oldukça altında kalınması rahim kanserine sebep olabilmektedir.

– Aşırı derecede sigara kullanımı ve alkol kullanımı rahme zarar vererek rahim kanserine neden olabilmektedir.

– Genital bölge ile ilgili gereken bakımların yapılmaması ve temizliğe dikkat edilmemesi rahim kanserine neden olabilmektedir.

– Gereğinden fazla kilo alımı ve obeziteye doğru giden şişmanlık böbrek üstü bezlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Böbrek üstü bezlerinde üretilmesi gereken çeşitli hormonlar üretilmeyerek östrojene çevrilir. Bu durum rahim kanserine neden olabilmektedir.

– Diyabet hastaları ve hipertansiyon hastaları rahim kanseri için risk grubunda olan kişilerdir. Çünkü bu hastalıklar kişinin bağışıklık sistemini güçsüz ve savunmasız bir hale getirir. Böylece rahim kanserine karşı vücut direnci azalır.

– Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınlar da rahim kanseri için risk grubundadır. Çünkü doğumla beraber yumurtalıklardaki enfeksiyonlar atılır. Doğum yapmamış kişilerde enfeksiyon oluşumu görülebilir. Bu durum da rahim kanserine davetiye çıkarır.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim kanserinin en bilinen belirtisi düzensiz kanamalardır. Ayrıca menapoz dönemi geçtikten sonra oluşan kanamalar da rahim kanserinin belirtileri arasındadır. Kanamalarla beraber şiddetli bir ağrı çekilmesi durumunda mutlaka bir jinekoloğa başvurmak gereklidir.

 Rahim Kanserinin Tedavi Yöntemleri

Rahim kanserinde en fazla uygulanan tedavi yöntemi rahmin alınmasıdır. Rahim alındıktan sonra rahimden çeşitli parçalar incelenerek hastalığın hangi kısımlara yayılmış olduğu belirlenir. Hastalıklı bölgeler belirlendiktan sonra tedavilere başlanır. Bu tedaviler cerrahi işlemler, ilaç tedavileri ve hem cerrahi işlemler hem ilaç tedavileri şeklinde olabilmektedir. Günümüzde tıpta katedilen yol sayesinde ağrılı ve acılı yöntemler de bir tarafa bırakılmıştır. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık yaşıyorsanız korkmadan tedavi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.