Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

0 238

Eskilerin bir sözü vardır. Mutlaka ki bu sözü sizde duymuşsunuzdur. Onlar “ Kahvaltıyı kral gibi yap, öğle yemeğini zengin gibi ye, akşam yemeğini ise fakir gibi ye.” demişler. Peki atalarımız ne biliyorlarmış ki bunu söylemişler? Aslında onlar günümüzde uzmanların yeni keşfettikleri şeyi yıllar öncesinden bulmuşlar. Çünkü sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi büyük.

Kimimiz vakitsizlikten ya da birkaç dakika daha fazla uyumak uğruna kahvaltıyı atlarız. Oysa kahvaltıyı atlamak sizin kan şekerinizin düşmesine, enerjinizin kaybına sebep olacak, işte ya da okulda kendinizden beklediğiniz performansı göstermenize engel olacaktır.

Özellikle kilo vermek isteyen kişiler öğün atlamayı adet edinmemelilerdir. Hele ki bu öğün kahvaltı olmamalıdır. Çünkü sabah yenilecek her türlü yiyecek, yakımı kolay olduğu için protein bakımından yüksek bazen de yağ içeren besinleri bu öğünde almak en uygun olacağından diyet yapan kişiler asla kahvaltıyı atlamamalıdırlar. Kahvaltı yapılmadığı zaman bir sonraki öğünde iki öğün birleşip fazlasıyla yenilecektir. Vücudun bir kerede fazlasıyla aldığı besinleri yağa dönüştürme oranı daha yüksektir.

Özellikle gelişme çağındaki çocukların güne başlamadan mutlaka kahvaltı yapması gerekmektedir. Kahvaltıda alınan vitaminler ve minerallerin vücutta depolanma oranı daha yüksektir. Kişiler bu vitaminleri enerjiye dönüştürerek gün boyu kullanır. Çocuklara sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi anlatılarak onların kahvaltı etme alışkanlığı kazanması sağlanmalıdır. Bu konuda ailelere görev düşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.