Sürekli Üşümenin 7 Nedeni

Freezing young female in beanie and gloves warming her hands while keeping them by mouth on winery day
0 271

Kış aylarının içinde bulunduğumuz bu günlerde, insanlar doğal olarak daha çok düşünmeye başladı.

Bu konudaki uzmanlar üşüme ile alakalı durumları bazı nedenlere bağlıyorlar. Uzmanlara göre, sürekli üşümek, soğuk dışında bazı hastalıklar nedeniyle de yaşanabiliyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte insanların üşümesi de artış gösteriyor. Bu noktada da uzmanlar üşümeyi araştırarak nedenlerini şu şekilde açıklıyorlar.

 

İnsan Neden Üşür?

 

İnsan neden üşür konusu, kış aylarında daha çok merak ediliyor. Sürekli olarak üşüdüğü için bu durumdan yakılan ve rahatsızlık duyanpek çok kişi bulunmaktadır. Uzmanlar üşümeye neden olan şeyleri, 7 ana başlıkta açıklayarak, bu konuda insanları uyarıyor. Eğer üşümeniz sürekli devam ediyorsa, bunun için doktora gidip tedavi olmanız gerekebilir. Aynı zamanda sürekli üşümek, enfeksiyonlara yakalanacağınızında habercisi olabilmektedir.

 

Enfeksiyon Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar, sürekli üşümenin en sık rastlanan nedeni arasında yer almaktadır.

 

Kansızlık Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Bunun dışında, kansızlık sürekli üşümenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Anemi rahatsızlığı bulunan kişilerde sürekli üşüme sıklıkla görülmektedir

 

Hipoglisemi Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Hipoglisemi, yani halk arasındaki adıyla kan şekerinin düşmesi rahatsızlığında da sürekli üşümek, en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

 

Tiroit Bezi Hastalıkları Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Tiroid bezlerinde rahatsızlık bulunan ve tiroid bezi hastalıklarından muzdarip olan kişilerde, sürekli üşümek görülmektedir.

 

Damar Hastalıkları Kaynaklı Sürekli Üşümek

Günümüzde, her geçen gün daha fazla görülen damar hastalıklarının ve sorunlarının belirtileri arasında, sürekli üşümek de yer almaktadır. Damar tıkanıklığı yüzünden, birçok kişi sürekli işi üşüdüğünden yakınmaktadır.

 

Kas ve Sinir Sistemi Bozuklukları Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Kas ve sinir sistemi bozuklukları nedeniyle rahatsız olan kişilerde de sürekli üşümeye rastlanılmaktadır. Kas ağrısı çeken kişiler, aynı zamanda sürekli üşüdükleri için daha çok ağrı çekmektedir.

 

Cilt Hastalıkları Kaynaklı Sürekli Üşümek

 

Cilt hastalığı bulunan kişiler arasında da sıklıkla sürekli üşüme belirtisi gözlemlenmektedir.

 

Sürekli Üşüyen Kişiler Ne Yapmalı

 

Özellikle kış aylarında, üşüyen kişiler, mevsime uygun kıyafetler giymeli ve daha sıcak tutacak kıyafetleri tercih etmelidir. Bunun dışında yukarıda saymış olduğumuz sürekli üşümenin 7 nedeni yüzünden, sürekli üşüyen kişiler doktor kontrolünden geçmeli ve doktorun verdiği talimatları harfiyen uygulamalıdır. Doktor tarafından verilmiş olan tedavi ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Eğer siz de sürekli üşüyorsanız, yazımız boyunca bahsetmiş olduğunuz rahatsızlıklardan birine sahip olabilirsiniz. Bu yüzden doktor kontrolünden geçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.