Varis Nedir? Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

0 240

Varisi genel olarak bozulan kan dolaşımı ve damar yapısı ile birlikte meydana gelen bir problem. Hem bayanlar hem de erkeklerde görülebilen bu problem ilerlemesi ile birlikte ağrı‚ yanma‚ şişme‚ kaşıntı ve yorgunluk gibi etkileri de beraberinde getiriyor. En can sıkıcı bir diğer yönü de yol açtığı görsel görüntü. Bu sebeplerle ciddi bir problem olarak hastaların yaşamını olumsuz etkileyen varis hastalığından korunmak için bazı önerilerde bulunacağız.

 

Varisten korunmak adına yapabileceğiniz en basit uygulamalardan biri soğuk kompres. Soğuk su ile de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Soğuk suyu bacaklarınıza tuttuğunuzda toplar damarlar büzülmeye başlar. Bu da kalbe giden kan akışını hızlandırır. Özellikle duş bitiminde soğuk su ile bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Banyonuzu da sıcak değil ılık su ile yaparsanız varise karşı iyi bir önlem almış olacaksınız.

 

Dar giyinmek varislere davetiye çıkarıyor. Korseler‚ dar kıyafetler kalbe gitmeye çalışan kanın rahat akışına engel olur. Daha bol ve rahat kıyafetler tercih ettiğinizde damarlarınız rahat olacak ve kan daha kolay dolaşıma dahil olacaktır. Kıyafetler kadar kemer sıkmak da tehlikeli oluyor. Belde fazla sıkılmış bir kemer basınç yaptıkları için o bölgelerde kan toplanmasına neden olur. Aynı şekilde tayt gibi kıyafetler de kan toplanmasına sebep olur.

 

Kıyafetler kadar ayakkabılar da varis için tehlike oluşturuyor. Özellikle babet ayakkabı denilen altı tamamen düz‚ eğimsiz olan ayakkabılar en riskli gruba aitler. En azından 2 ya da 3 cm kadar topuk olmasına dikkat edin. Aksi taktirde düz ayakkabılar baldır kaslarınızın düzenli çalışmasını kısıtlar ve varis oluşumu gözlemlenir.

 

Varis oluşumu ile beslenme arasında da bir ilişki kurmak zor değil. Sık öğünlerde az yemek varise karşı daha iyi bir tercih olacaktır. Özellikle lifli gıdalar ve sebzeleri tercih etmelisiniz. Fazla baharatlı gıdalar‚ kahve tüketimi konusunda kendinize sınırlandırma getirmelisiniz. Eğer sigara tüketiyorsanız bu da tek başına varis oluşumuna sebep olan bir faktör.

 

Su tüketiminizi artırın. Varisin kan akışındaki problemden kaynaklandığından bahsetmiştik. Su bu konuda kan akışına en büyük destekçi olacaktır. Günde en az 2 litre su içmenizi öneriyoruz. Ayrıca su tüketimi sayesinde vücutta birikmiş olan atık maddelerin uzaklaştırılması da kolay olacaktır.

 

Devamlı oturmak‚ uzun süre hareketsiz kalmak varise davetiye çıkarır. Devamlı oturma neticesinde kan bacaklarda birikme yapacaktır. Eğer mesleğiniz gereği devamlı oturmanız gereken bir durum varsa düzenli olarak bacaklarınızı hareket ettirmeye çalışın. Eğer imkanınız varsa yarım saatte bir kalkıp birkaç dakika yürümeyi deneyin. Bu şekilde kan dolaşımınızı hızlandırarak dengeleyebilirsiniz. Bacak bacak üstüne atma gibi devamlı surette yapılan pozisyonlardan da kaçının. Düzenli yürüyüşü hayatınıza koyun. Her gün mutlaka en az 20 – 25 dakikalık yürüyüşler yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.