Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Yıkanmalı?

0 238

Yeni Doğan bebekler ne zaman yıkanmalı konusunda sizler ile bir kaç önemli noktayı paylaşmak istiyoruz. Öyleyse yeni doğan bebek ne zaman yıkanmalı? Göbek düşürme dönemi, bebek için en önemli dönemlerden birisidir. Bu nedenle, doğum ister sezaryan ister normal yolla yapılmış olsun, bebeğin ilk banyosu hemen yapılmamalı ve verniks kazeozanın nimetlerinden bir süre daha yararlanmaya devam etmesi sağlanmalıdır.

Çünkü bebeğin doğduğu sırada hastalık yapan mikroorganizmaların bulunmadığı bir ortamdan çıkıp gelir, bu yüzden cildinde koruyucu bakteri florası yoktur.

Doğum sonrasında bebeğinin hemen yıkanması bu floranın oluşumunu geciktirdiği için enfeksiyonların oluşma riskini arttırabilir. Diğer taraftan banyo konusunda çok aceleci davranmanız bebeğin cildinin doğal nem örtüsünü kaldırarak egzama olma ihtimalini arttırabilir. Bu yüzden Göbeğin ıslanması durumunda enfeksiyon riski oluşması durumunu göz önünde bulundurarak, bebeğin göbeğinin düşmesini takip eden iki günlük süre boyunca bebeğin doğrudan suyla yıkanmaması gerekir. Ancak bebeklerin yıkanması da bebek için çok faydalıdır.

Göbek bağının düşmesinin ardından küvet banyosu yaptırın. Bebeğinizin ilk banyosu gerçek bir dönüm noktasıdır. Başlangıçta birkaç gün arayla yaptırdığınız banyo, bebeğinizin suya yavaş yavaş alışmasını sağlayacaktır. Özellikle akşam üstleri bebeğinizi yıkamanız halinde gece uykuları da düzene girecektir. Banyo yapan bebek rahatlayacak, sakinleşecek ve kolayca uykuya dalacaktır. Bebek gaz sancısı yaşıyorsa da banyodan sonra hafifleyeceğini de belirtelim.

Banyo sırasında; baş, boyun dışında tüm vücut tamamen suya batırılmalı ya da oturur durumda yıkanmalıdır. Yeni doğana banyo yaptırırken; yüz, boyun, koltuk altları ve bez bölgesinde tahriş oluşmaması için özellikle dikkat etmelidir. Bebek sünger ya da başka bir bezle yıkanırsa bu durum ısı ve transepidermal sıvı kaybını arttırır, derinin bariyer tabakasına zarar verebilir.

Bebeğinizin banyosu amacıyla İhtiyacınız olacak her şeyi önceden hazırlayın, Bu sayede banyo esnasında aramak mecburiyetinde kalmazsınız. Birçok bebeğin kısa vakitte banyonun içersinde suyla oynamayı sevmeye başlamasına rağmen, bebeğiniz başta banyo yapmaya itiraz ederse buna şaşırmayın. Bu durum bir süre sonra bebek içinde keyifli bir ortam olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.