Zayıflatan En Etkili 5 Diyet Yemeği

0 248

Günümüz dünyasında hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız gıda tüketiminin sonucu kilo almaktır. Bireyler her ne kadar kilo aldığının bilincinde olsalar da kilo vermeye bir türlü başlayamazlar. Çünkü diyet denilince akla gelen ilk şey ne kadar göz korkutucu olduğudur.

Aslında daha sağlıklı tercihler ve beslenme şeklinizde küçük bir değişiklik yaparak diyet yapmak mümkündür.

Kilo vermenin ilk ve en önemli adımı sağlıklı yemekler ve diyet dostu yiyecekler tüketmekle başlar.

Zayıflatan Yemekleri Nelerdir?

Yulaf Lapası

Diyet denilince akla gelen ilk yemeklerden biri de şüphesiz ki yulaf lapasıdır. Yulaf, en sağlıklı tahıllardan biridir. İçeriğindeki lif, mineral ve vitamin sayesinde sindirim sistemini düzenler ve sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur. Yulaf, glüten içermez ve saatlerce tok tutar. Bu da diyette yulafın önemini belli eder.

Yulaf lapasının birçok alternatifi vardır. Bunlardan birkaçına şu şekilde örnek verilebilir:

  • Kakaolu
  • Ballı
  • Havuçlu
  • Muzlu
  • Yumurtalı

Bu liste uzayıp giderken içlerinde pastırmalı yulaf lapası tarifi bile bulabilirsiniz. Düşük kalorili ve tok tutucu özelliği ile yulaf lapası en etkili diyet yemeklerindendir.

 

Sulu Köfte

Sulu köfte diyet yaparken farklı tatlar denemek isteyenler için harika bir ana öğündür. 100 gr sulu köftede yalnızca 98.30 kalori bulunmaktadır. Üstelik yapılışı da bir hayli basit. Eşsiz lezzeti ve protein kaynağı olmasından dolayı bu yemeği diyet listelerimize eklememiz gerekir.

 

 

Somon Balığı

Bilindiği üzere diyet beslenmede balık tüketilmesi önemlidir. Zayıflamak isteyenlerin tercih edebileceği balıklardan biri de somon balığıdır. Somonda olan yüksek protein ve omega 3 yağ içeriğiyle tam bir diyet yemeğidir. Bir porsiyon somon balığından %43 oranında protein alınır. Üstelik pişirildiğinde proteinleri bozulmaz ve vücutta toksin yükünü arttırmaz.

Somon Balığı hem ana hem ara öğününde yenilebilen ve tok tutan yemeklerdendir. 100 gramında 251 kalori olan somon balığını yeşilliklerle birlikte tüketilmesi önerilir. Fırında pişen bir somon balığının 100 gramında yalnızca 171 kalori bulunur. Ancak her yemekte olduğu gibi somon balığı tüketiminde de aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayda 4 defa tüketilmesi yeterlidir.

 

Tavuk Göğsü

Diyette başarılı olmanın yolları protein ağırlıklı beslenmekten geçer. Tavukgöğsü ise adeta bir protein deposudur. Tavuğun en yağsız yeri olmasından ve tok tutup, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı neredeyse her diyet listesinde bulunur. Haşlanmış ya da fırında tercih edebileceğiniz tavukgöğsü salata ile birlikte tüketilebilir.

 

Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek, et yemeği sevmeyenlerin diyet listelerine ekleyebileceği alternatifler arasında yer alır. Tok tutmasıyla bireylerin sağlıklı bir şekilde zayıflamalarına yardımcı olur. Üstelik yeşil mercimek protein ve demir açısından çok zengindir ayrıca içerdiği lif sayesinde metabolizmayı düzenler.

Yeşil mercimek yemek olarak ve salata olarak tercih edilebilir. Her iki türlü de çok sağlıklı olsa da yağ oranına dikkat edilerek tüketilmesi gerekir.

 

Bu Yiyecekleri Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her şeyden önce kalorisi düşük diye yemeği abartmamak gerekir. Bu durumlarda kilo veriminin aksine kilo alımı çok olağandır. Her yemeğin içeriğine dikkat edilmeli ve yağ oranı çok fazla ise porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.